Uwaga na klamki i karty płatnicze, czyli jak długo żyje COVID na przedmiotach?
Uwaga na klamki i karty płatnicze, czyli jak długo żyje COVID na przedmiotach?

Największym wrogiem w walce z każdą chorobą, jest brak wiedzy na jej temat. Odnosi się to zarówno do działań medyków i naukowców, kiedy próbują opracować formuły leków, jak i do każdego szarego człowieka, który chciałby się przed chorobą uchronić.

W pandemii wirusa COVID, nieustannie prowadzone są badania, które mają przybliżyć nas do poznania natury wirusa. Stan wiedzy na dzień dzisiejszy nie jest ciągle jeszcze kompletny, ale udało się potwierdzić wiele ważnych faktów, np. co do środowiska w którym żyje i rozmnaża się wirus.

Ile żyje COVID poza organizmem człowieka?

Ile żyje COVID? To zależy gdzie. Warunkami idealnymi dla koronawirusa są chłód i wilgoć, w miejscach ciepłych i suchych umiera. Poza organizmem, cząsteczki wirusa mogą przeżyć od kilku godzin, aż do kilku tygodni, między innymi w zależności od rodzaju powierzchni, i panujących warunków.

W środowisku o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza, koronawirusy czują się jak ryby w wodzie.

 • Ludzkie koronawirusy, przy optymalnej temperaturze i wilgotności, mogą pozostawać zakaźne od 2 godzin do 9 dni. Oznacza to mniej więcej tyle, że każdy przedmiot w Twoim otoczeniu, który miał kontakt z koronawirusem (meble, pieniądze, guziki w windzie, klamki) może stanowić zagrożenie zarażenia się wirusem aż do 9 dni od kontaktu z jego cząsteczkami.
 • Kiedy obniżymy temperaturę otoczenia do 4 stopni Celsjusza, niektóre z wirusów mogą przeżyć aż do 28 dni!
 • Koronawirusy żyją dłużej w miejscach wilgotnych. Wg. badań przeprowadzonych na koronawirusach w środowisku o tej samej temperaturze, ale większej wilgotności, wirus ma znacznie dłuższą żywotność.
 • Inny eksperyment, przeprowadzany na papierze wykazał, że niektóre ze szczepów przeżyły na nim aż 4 dni, inne zaś zaledwie kilka godzin

Gdzie gromadzi się najwięcej wirusów, bakterii i zarazków?

Badania prowadzone nad koronawirusem dowodzą, że z łatwością można zarazić się nim bez bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Wystarczy, że będziemy mieli styczność z przedmiotem , na którym znajdują się jego cząsteczki. W grupie przedmiotów, które stwarzają największe szanse na zakażenie, znajdują się między innymi:

 • pieniądze i karty płatnicze
 • klamki budynków i samochodów
 • windy, a szczególnie przyciski
 • telefon komórkowy
 • biżuteria - szczególnie ta, którą nosimy na rękach, jak np. pierścionki czy bransoletki, a także zegarki
 • klucze, karty dostępowe, kluczyki samochodowe
 • ściany przymierzalni sklepowych

Dlaczego są to miejsca szczególnie niebezpieczne? Po pierwsze, kontakt z nimi, w sposób niekontrolowany może mieć duża liczba osób - szczególnie w przypadku pieniędzy czy przycisków w windzie, których dotykać mógł w zasadzie każdy. Drugim problemem jest fakt, że sięgając po jakikolwiek z tych przedmiotów nigdy nie myjemy rąk. Nie możemy oczywiście zrezygnować z korzystania z przedmiotów znajdujących się na liście, ale możemy wyrobić w sobie nawyk dezynfekowania tych powierzchni.

Jak dezynfekować przedmioty?

Najpierw myjemy ręce, oczywiście z użyciem mydła. Mycie rąk NIE ZABIJA zarazków ani wirusów, a jedynie usuwa je. Ważny jest także czas mycia rąk, minimalnie 20 sekund. Po umyciu rąk konieczna jest dezynfekcja. Skuteczne i wskazane przez WHO środki do dezynfekcji to np.:

 • woda utleniona
 • fenol
 • izopropanol
 • preparaty alkoholowe

Szukając w aptece środka do dezynfekcji, powinieneś więc szukać produktów zawierających te substancje. Tańszą i równie skuteczną formą jest odkażanie alkoholem etylowym, w roztworach co najmniej 60%. Dobrą metodą jest np. rozcieńczenie spirytusu rektyfikowanego w wodzie, w proporcji 5:2. Zanim zabierzemy się do odkażania, pamiętajmy o założeniu rękawiczek.

Jak często dezynfekować przedmioty?

Ważna jest także częstotliwość dezynfekcji. W przypadku przedmiotów, które mamy niemal stale w użytku, takich jak klucze, telefon, kierownica samochodu, czy portfel, należy zdezynfekować je przed każdorazowym użyciem. Polecamy zaopatrzyć się w wygodny w użyciu żel antybakteryjny. Zmieścisz go w torebce lub w kieszeni i możesz zabrać ze sobą właściwie wszędzie. Jeśli chodzi o dezynfekcję innych przedmiotów, zupełnie inaczej wygląda ona w przestrzeniach publicznych, a inaczej w naszych domach. Normy co do częstotliwości dezynfekcji zmieniają się także w zależności od rodzaju przestrzeni. Np. pracownicy supermarketu dokonują dezynfekcji tak często jak to możliwe, podczas gdy w miejscach, jak np. biura, muzea czy instytucje, narzucona jest dezynfekcja 2 razy dziennie w wyznaczonych godzinach.

Podsumowując

Wiemy już, ile może przeżyć poza organizmem ludzkim koronawirus i które z przedmiotów są najbardziej wyeksponowane na jego osiadanie. Nie mamy co prawda wpływu na czystość w pomieszczeniach w których musimy przebywać, ale możemy zadbać o higienę wokół nas. Środki do dezynfekcji sa bardzo łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie, a co najważniejsze, zapewniają dużą skuteczność ochrony przed zarażeniem się.

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl