Jak ubrać kombinezon ochronny
Jak ubrać kombinezon ochronny

W placówkach medycznych ryzyko zakażenia koronawirusem jest szczególnie wysokie. Z myślą o ochronie zdrowia tych, którzy stoją „na pierwszej linii frontu” w walce z pandemią, przedstawiamy bardzo dokładną instrukcję, jak prawidłowo ubrać kombinezon ochronny.

Procedura ubierania kombinezonu ochronnego

Każdy pracownik oddziału przed rozpoczęciem pracy musi zdjąć wszelką biżuterię czy zegarek, ale także pozostawić w bezpiecznej strefie swój telefon komórkowy. Panie, które posiadają długie włosy zobowiązane są do ich upięcia i zabezpieczenia. Ze względu na specyfikę ubioru kombinezonu dobrą praktyką jest skorzystanie z toalety przed rozpoczęciem procedury ubioru.

Czynności wstępne

Przed przystąpieniem do zakładania kombinezonu antywirusowego należy upewnić się, czy odzież jest kompletna i nieuszkodzona. Ważne także, aby rozmiar był odpowiednio dopasowany do danej osoby. Założenie pełnego umundurowania w czasie pandemii sprawia, że nie ma możliwości korzystania z klasycznej plakietki, dlatego dobrą praktyką jest opisanie kombinezonu tak, aby widoczne było imię pracownika oraz pełniona przez niego funkcja.

Dezynfekcja rąk i maseczka ochronna

Podstawą wszelkiego działania jest odpowiednia dezynfekcja rąk. Założenie środków ochrony osobistej przed rozpoczęciem dyżuru powinno odbywać się w miejscu do tego przeznaczonym. Procedura zakładania kombinezonu ochronnego przewiduje, że w pierwszej kolejności założona powinna zostać maseczka ochronna. Szczególną uwagę należy zwrócić na tasiemki ochronne, które muszą zostać założone w taki sposób, aby nie dochodziło do ich przesuwania, gdyż może mieć to wpływ na zachowanie szczelności podczas pracy. Sprawdzenie szczelności jest zadaniem bardzo ważnym i należy wykonać je z dokładnie, ponieważ tylko dobrze dopasowana maska pozwala na skuteczne zabezpieczenie ust i nosa i uniknięcie zakażenia. Sprawdzenie szczelności zależy od rodzaju stosowanej maseczki. Maski FFP3 występują w dwóch wariantach - z zaworem lub bez zaworu. Posiadając maseczkę z zaworem, sprawdzenie szczelności polega na ułożeniu dłoni wzdłuż obwodu maski, a następnie wykonaniu głębokiego wdechu. Jeżeli maseczka nie jest wyposażona w zawór, wówczas wykonywany jest głęboki wydech.

Gogle czyli ochrona oczu przeciw COVID-19

Kolejnym elementem opisanym w procedurze jest założenie gogli chroniących oczy. Wiadomo bowiem, że wirus może dostać się do organizmu człowieka również przez gałki oczne. Dlatego też w ramach profilaktyki specjaliści zwracają uwagę na to, aby nie trzeć oczu rękami, gdy nie są zdezynfekowane. Po zabezpieczeniu nosa, ust oraz oczu, w kolejnym kroku należy założyć czepek ochronny, którego zadaniem jest zabezpieczenie uszu oraz odizolowanie wpiętych włosów w taki sposób, aby nie wpływały negatywnie na szczelność ubioru.

Zakładanie kombinezonu ochronnego

Gdy okolice twarzy i szyi zostały już odpowiednio zabezpieczone można przystąpić do zakładania kombinezonu ochronnego z kapturem. Jest on ubierany tak, jak część garderoby tego typu. W pierwszej kolejności zabezpieczane są nogi i stopy. Zazwyczaj kombinezony wyposażone są w specjalne tasiemki umieszczone powyżej stopy. Bardzo ważne jest, aby zostały one związane tak, by wykluczyć możliwość poluźnienia. Specjalne zabezpieczenie stosowane jest także przy mankietach rękawów, w których wszywana jest gumka, mająca na celu zwiększenie szczelności, lepszą ochronę, ale także poprawiająca komfort pracy, dzięki dopasowaniu rękawów do ciała. Przy mankietach rękawów znajdują się również dodatkowe tasiemki, które należy założyć na kciuk. Pozwalają one na zabezpieczenie kombinezonu przed niekontrolowanym przesunięciem w trakcie kontaktu z chorymi. Procedura określa, że w kolejnym kroku należy założyć kaptur ochronny oraz zadbać, aby ściśle przylegał do skóry. W ostatnim kroku konieczne jest dokładne zapięcie kombinezonu. Oprócz zamku należy skorzystać z rzepów (wewnętrznych i zewnętrznych), które poprawiają szczelność i skuteczność ochrony.

I na koniec rękawiczki ochronne

Gdy kombinezon został już w całości założony i odpowiednio zapięty pozostaje jeszcze zabezpieczenie dłoni, które są szczególnie narażone na kontakt z wirusem. Zgodnie z wypracowanymi procedurami zaleca się, aby korzystać z podwójnej ochrony - stosując dwie warstwy rękawiczek ochronnych. Rękawiczki wewnętrzne dostępne są w wersji z krótkim i długim mankietem. W obu przypadkach konieczne jest założenie ich w taki sposób, aby zostały naciągnięte na rękaw kombinezonu. Dalsze postępowanie zależy od posiadanej wersji. Korzystanie z rękawiczek o krótkim mankiecie powoduje, że konieczne jest wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia. Wystarczy zwykła taśma, którą należy przymocować przy końcu rękawiczki, aby skutecznie przymocować ją do kombinezonu tak, by się nie zsuwała, np. podczas wymiany rękawic zewnętrznych. Rękawice zewnętrzne, wykonane z nitrylu, posiadają wyłącznie krótki mankiet. Podczas pracy z osobami chorymi są one często zmieniane, za każdym razem gdy pracownik pełniący dyżur ma kontakt z pacjentem zakażonym w strefie czerwonej. Chodzi o to, by zwiększyć bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania choroby. Podczas każdej zmiany rękawiczek zewnętrznych należy pamiętać o dezynfekcji rękawic wewnętrznych.

 

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl