Przegląd maseczek ochronnych
Przegląd maseczek ochronnych

Noszenie maseczek ochronnych na co dzień stało się częścią nowej rzeczywistości. Choć towarzyszą nam one już od kilku miesięcy, wielu z nas ciągle jeszcze nie wie, jakie są rodzaje maseczek, czym się różnią, czy też w jakich sytuacjach powinniśmy używać konkretnego typu maseczki. Zapraszamy do naszego przeglądu maseczek ochronnych, który uwzględnia ich podział na rodzaje, objaśnia czym są klasy bezpieczeństwa, a także pomoże nam w dokonaniu dobrego wyboru, podczas zakupu maseczek.

 

Maski antywirusowe

Maski antywirusowe stanowią najskuteczniejszą metodę blokowania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Wykonuje się je ze sztywnych materiałów, które charakteryzują się doskonałym przyleganiem do twarzy.

Klasa bezpieczeństwa maseczki antywirusowej to FFP 3, czyli najwyższa z możliwych. Jej znaczenie objaśniamy w dalszej części artykułu.

Maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne to określenie dla wszystkich maseczek, które chronią przed kroplami bądź cząstkami o średnicy mniejszej niż 100 μm. Koronawirus może występować w cząsteczkach o średnicy 60–140 nm, czyli znacznie mniejszej niż pory maseczki. Z tego powodu maseczki chirurgiczne nie zapewniają dobrej ochrony przed wirusem. Istotny jest podział masek chirurgicznych na typy:

  • Typ I
  • Typ IR
  • Typ II
  • Typ IIR

które określają stopień filtracji, wg. Normy europejskiej EN 14683. Maski chirurgiczne używane najpowszechniej, np. przez lekarzy, to maski o stopniu filtracji 98%, Typu II, wykonane z 3 warstw włókniny polipropylenowej. Większą ochronę zapewniają np. maski chirurgiczne typu IIR, które dodatkowo zabezpieczają przed przenikaniem substancji płynnych.

Maski przeciwpyłowe

Maski przeciwpyłowe chronić nas mają przed zanieczyszczeniami w formie pyłów, jak np. smog. Maseczka antysmogowa FFP2 zatem, zaliczana jest do grupy maseczek przeciwpyłowych. Maski te charakteryzują się filtracją na poziomie co najmniej 95%, stąd symbol, jakimi oznaczamy tego typu maseczki to N95. Mimo dobrego wyniku filtracji, używanie maseczek przeciwpyłowych może niestety wiązać się z innymi zagrożeniami dla zdrowia. Ich słabą stroną jest fakt, że utrudniają oddychanie, co przy długotrwałym stosowaniu maseczki może spowodować wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, jak np. obniżenie odporności. Maseczki przeciwpyłowe nie chronią skuteczniej niż chirurgiczne - co zostało udowodnione w badaniach dotyczących grypy i może również zostać przeniesione na grunt wirusa COVID. Mimo to, są one zdecydowanie droższe.

Półmaski

Wewnątrz kategorii półmaski wyodrębniamy ich trzy klasy, zgodnie ze stopniem skuteczności filtracyjnej:

  • P1 - blokujące wnikanie cząsteczek o wielkości co najmniej 2 mikrometrów na poziomie 80%
  • P2 - blokujące wnikanie cząsteczek < 0.5 mikrometra na poziomie 95%
  • P3 - blokujące wnikanie cząsteczek < 0.5 mikrometra na poziomie 99,95%

Półmaski utrudniają wydychanie, przez co pomiędzy twarzą a maseczka podczas jej stosowania gromadzony jest dwutlenek węgla. Jest on nietylko substancją trująca przy długotrwałym wdychaniu, ale obniża także skuteczność ochrony półmaski. Decydując się na korzystanie z półmasek, należy pamiętać o częstej ich wymianie.

3 klasy bezpieczeństwa FFP

FFP jest to skrót od anglojęzycznego wyrażenia „filtering face piece”, które oznacza “filtrująca ochrona twarzy”. Używa się go do kategoryzacji masek antywirusowych, ujednoliconej w całej Europie. Według niej maski antywirusowe dzielą się na 3 klasy:

  • FFP1 - filtrują powietrze, zatrzymując nietoksyczne cząsteczki pyłowe do wielkości 0,6 μm na poziomie co najmniej 80%
  • FFP2 - filtrują powietrze, zatrzymując: cząsteczki pyłowe, aerozole, dym, ciała stała i cząsteczki fibrogeniczne do wielkości 0,6 μm na poziomie co najmniej 94%
  • FFP3 - filtrują powietrze, zatrzymując: cząsteczki pyłowe, areozole, dym, ciałą stała, cząsteczki fibrogeniczne, a także wirusy, bakterie i zarodniki grzybów do wielkości 0,6 μm na poziomie co najmniej 99%

Wraz z wzrostem klasy FFB rośnie więc skuteczność maski antywirusowej, najlepszą ochroną zapewniają nam zatem maseczki typu FFP3.

Gdzie kupić maski ochronne

Wiemy już, które z maseczek zapewniają nam najskuteczniejszą ochronę przeciwwirusową, a które są zupełnie bezużyteczne w walce z koronawirusem.

Możemy zatem dokonać wreszcie świadomego zakupu!

Chociaż maseczki ochronne są bardzo łatwo dostępne, spora ich część nie posiada wymaganych certyfikatów. W Medicamask.pl , wybierając kategorię maseczki ochronne znajdziesz szeroki wybór certyfikowanych maseczek, w tym np, maseczki bawełniane produkcji krajowej, maseczki chirurgiczne, czy maseczki z zaworkiem. Sklep oferuje sprzedaż Klientom indywidualnym, ale obsługuje także zamówienia zbiorowe, zapewniając specjalne warunki Klientom hurtowym. Wszystkie produkty spełniają wymogi Normy Europejskiej 14683 dotyczące środków ochrony osobistej w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19.

Mamy nadzieję, że artykuł pomógł Ci w obaleniu faktów i mitów a propos maseczek ochronnych, a w przyszłości, kupując jedną z nich dokonasz świadomego wyboru!

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl